W naszym artykule przedstawimy, jak naklejki podłogowe wpływają na rozwój dziecka.

 W momencie kiedy przychodzimy na świat, nasze mózgi nie są tworem ani skończonym ani doskonałym. Mimo, że głowa u noworodka stanowi prawie 1/3 ciężaru ciała, a jej zawartość skrywa ok 100 mld neuronów, budowa mózgu na tym etapie nie jest jeszcze ukończona.

 W fascynującym procesie rozwoju układu nerwowego tworzą się wciąż nowe połączenia między neuronami. Każdy z tych neuronów w ciągu życia wytworzy średnio 7 tyś połaczeń nerwowych. Zespolą one mózg w jedną zintegrowaną doskonałą całość.

 Ale by ten proces mógł przebiegać harmonijnie, potrzeba wciąż nowych doświadczeń, na podstawie których nasz układ nerwowy tworzy obraz otaczającego nas świata. Oczywiście wszyscy wiemy, że nasze mózgi najintensywniej rozwijają się w dzieciństwie.

 Dzieciństwo a rozwój mózgu

 Dziecko w wieku rozwojowym potrzebuje szeregu różnorodnych bodźców, aby w pełni zintegrować swoje zmysły i doskonalący się, nadal rozwijający mózg.

 W ciągu pierwszych kilkunastu lat życia nasz mózg zbiera te doświadczenia z różnych zmysłów w jedną integralną całość. To właśnie dlatego kilkulatek praktycznie nie usiedzi dłużej niż chwilę w miejscu. Jego mózg wciąż głodny jest nowych doznań i nowych doświadczeń. Szczególnie tych związanych z ruchem.
Począłkowo niezborne ruchy kilkutalka nabierają precyzji i doskonałości. Dziecko uczy się jak reagować w różnych sytuacjach ruchowych. Poznaje jak nie tracić równowagi i jak chronić swoje ciało przed upadkami i urazami. Uczy się jak być szybkim i zwinnym. Dlatego w pierwszych latach życia ta ogromna ruchliwość dzieci jest często utrapieniem rodziców, a później instytucji takich jak przedszkola i szkoły.

 Dzieci mają nieustanną potrzebę biegania, popychania się, szturchania, wymachiwania rękoma, podskoków, mocowania się ze sobą, wiercenia się na krześle i nieustannego zmieniania pozycji którą czasem próbujemy na nich wymusić.
To co w oczach dorosłych bywa uciążliwe, jest dziecku niezbędnie potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jeśli nie pozwolimy dziecku nabywać takich doświadczeń, jego rozwój psycho-motoryczny może zostać w poważny sposób zaburzony.

 Nadpobudliwe i nadruchliwe dziecko

W obecnych czasach mamy prawdziwy wysyp przypadków dzieci nadpobudliwych, nadruchliwych, ale też niezdarnych czy niezbornych ruchowo albo z nadwrażliwością zmysłów.
Placówki oświatowo-opiekuńcze często zmagają się z problemem jak zapewnić dzieciom odpowiednią przestrzeń i bezpieczne warunki do spożytkowania swojej energii ruchowej w warunkach szkoły czy przedszkola. Niekontrolowana aktywność ruchowa i żywiołowość dzieci bywa często przyczyną problemów i urazów.

 Naklejki podłogowe – odpowiedź na potrzeby dzieci

 Z myślą właśnie o dzieciach i ich potrzebach ruchowych, powstały nasze sensoryczne naklejki na podłogę. Jedną z naszych propozycji są przemyślane zestawy naklejek podłogowych. Skomponowane w ten sposób, aby przy okazji zabawy ruchowej wszechstronnie stymulować i integrować zmysły.

Mamy więc linie proste, zygzaki i zakręcone węże, po których można stąpać noga za nogą, mamy kółka do których się wskakuje i wyskakuje, dłonie i stopy które ćwiczą lateralizację i integracje prawej i lewej półkuli mózgu. Mamy pola z cyframi i literami, naklejki na ścianę które należy pchać ręką, ślady zwierząt których ruchy dzieci starają się naśladować i wiele wiele innych. Nasze naklejki ożywia każdą podłogę, pobudzą wyobraźnię i dadzą okazję do rozruszania mięśni.

naklejki podłogowe antypoślizgowe alfabet polskie znaki

  Dlaczego warto kupić naklejki podłogowe?

 Dlaczego nasze naklejki podłogowe możemy określić jako sensoryczne? Dlatego,że pomagają w integracji zmysłów. Wg Jean Ayres : integracja sensoryczna to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym i wykorzystanie do celowego działania”.
Nasze naklejki stymulują układ przedsionkowy mózgu, integrują wzrok z ruchami ciała. Ćwiczą celowość ruchów, ich precyzję tempo i kierunek. Są też sposobem na bezpieczne rozładowanie napięcia i stresu spowodowanego monotonią. A także brakiem ruchu i wymuszonymi pozycjami.

Jesteśmy doświadczonymi fizjoterapeutkami które całe swoje zawodowe życie związały z dziećmi i ich usprawnianiem. Każdy z naszych zestawów naklejek aktywizujących jest przemyślany i przetestowany w praktyce. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spodoba się dzieciom i da okazję do beztroskiej rozwijającej zabawy.

 

 

%naklejki na podłogę dla dzieci%